Free Essay

Mahomet's Caricatures

In: Religion Topics

Submitted By kubana
Words 1763
Pages 8
Między wolnością a odpowiedzialnością- karykatury Mahometa

30 września 2005 roku duński dziennik „Jyllands-Posten” w artykule pt. Muhammeds ansigt (Twarz Mahometa), zamieścił dwanaście karykatur przedstawiających założyciela islamu, Mahometa. Miały one charakter satyryczny i były dodatkiem do artykułu o wolności prasy. Niektóre rysunki nawiązywały do terrorystycznej działalności organizacji islamistycznych. Ich zamieszczenie w dzienniku przez Flemminga Rose’a było protestem wobec kłopotów, jakie miał duński pisarz i dziennikarz Kåre Bluitgen, który bezskutecznie poszukiwał autorów ilustracji do książki dla dzieci dotyczącej Mahometa. Odmawiano mu ze strachu przed reakcją wyznawców islamu, którzy nie tolerują przedstawiania jego postaci w formie graficznej.
Publikacja wywołała w Danii falę demonstracji tysięcy muzułmanów. Sprawa doprowadzając do skandalu dyplomatycznego. Ambasadorzy 11 krajów muzułmańskich, w tym nawet dążącej do członkostwa w UE Turcji, zażądali od rządu duńskiego ukarania gazety. Gazeta stanowczo odmówiła przeprosin- tłumacząc się swoją niezależnością, co rozzłościło zwłaszcza młodych imigrantów. Zachęceni buntem francuskich przedmieść wszczęli zamieszki w Aarhus.
30 stycznia 2006 roku dziennik "Jyllands-Posten" przeprosił muzułmanów za publikacje. Mimo tego, następnego dnia redakcja dziennika została ewakuowana z powodu alarmu bombowego. Zbrojne ugrupowanie, najprawdopodobniej wywodzące się z Iraku, wezwało na stronie internetowej do ataków na cele w Danii i Norwegii. Wielu duchownych w krajach arabskich wzywało do osądzenia autorów kontrowersyjnych rysunków. Liczne kraje arabskie wystosowały protest do rządu Danii, żądając przeprosin za obraźliwe dla muzułmanów publikacje.
Karykatury Mahometa przedrukowało wiele innych gazet i czasopism, m.in. z takich krajów jak: Niemcy, Norwegia, Francja, Szwajcaria, Stany Zjednoczone, Węgry, Bułgaria, Nowa Zelandia, a także Polska. Publikacje następowały też w krajach muzułmańskich – w Maroku, Egipcie, Jordanii czy Malezji. Działania te, zdaniem publikujących je gazet, były aktem solidarności z duńską gazetą i formą protestu przeciwko przemocy, a także formą podkreślenia prawa do wolności wypowiedzi.
Zamieszczenie karykatur wzbudziło, szczególnie w styczniu i lutym 2006 roku, falę protestów w krajach muzułmańskich z powodu przekonania o świętości osoby Mahometa oraz zakazu przedstawiania jego postaci. Głównie w krajach arabskich przerodziły się one w antyeuropejskie zamieszki. Wielokrotnie łamano prawo międzynarodowe, naruszając nietykalność siedzib misji dyplomatycznych i konsularnych. W Damaszku podpalono ambasady Norwegii i Danii, a w Bejrucie konsulat duński. W Gazie obrzucono kamieniami konsulat niemiecki, zdemolowano placówki Unii Europejskiej. Wybicie szyb i próby podpalenia ambasady Austrii w Teheranie świadczy o stosowaniu przez muzułmanów odpowiedzialności zbiorowej wobec państw europejskich. Do wielotysięcznych manifestacji doszło też m.in. w Islamabadzie, Chartumie, Kabulu, Stambule. W mieście Surabaya (Indonezja) tłum zaatakował konsulat Stanów Zjednoczonych. Wedle niektórych doniesień, w starciach z siłami porządkowymi w Afganistanie 6 lutego miały miejsce pierwsze ofiary śmiertelne.
Protesty odbyły się także w miastach zachodniego kręgu cywilizacyjnego, np. w Londynie 3 lutego protestowało około 500 osób, część w strojach z imitacjami ładunków wybuchowych. Tydzień później zgromadziło się tam 4 tysiące osób, a dwa tygodnie później - 10 tysięcy. 18 lutego 2006 tysiąc osób demonstrowało w Wiedniu. 17 lutego 2006 demonstrowano pod konsulatem duńskim w Los Angeles.
17 lutego 2006 muzułmanie zebrali się pod konsultem włoskim w Bengazi, protestując przeciw zachowaniu włoskiego ministra ds. reform Roberto Calderolego, który występował w koszulkach z nadrukowanymi karykaturami. Z protestami przeciw publikacjom karykatur łączyć należy też ostrzelanie w dniu 6 lutego żołnierzy duńskich w pobliżu Basry i zerwanie przez Irak kontraktów z Danią i Norwegią. W reakcji na publikacje karykatur władze Czeczenii zadeklarowały, że nie będzie przyjmowana pomoc humanitarna ze strony Danii. Zażądała również wyjazdu działającej już w tym kraju Duńskiej Rady Uchodźców. Być może z tym faktem należy połączyć zabójstwo w Stambule katolickiego księdza Andrei Santoro.
Dyskusje wokół tej sprawy i liczne głosy opinii publicznej podzieliły się na głosy za i przeciw. Przy tej okazji wiele powiedziano o wolności słowa, wyrażania poglądów i przekonań, prawa mediów do nieskrępowanych wypowiedzi. W prasie zachodniej, zwłaszcza francuskiej i niemieckiej, pojawiły się opinie o nieograniczonej, a nawet świętej wolności słowa.
W kodzie kulturowym cywilizacji europejskiej - "zachodniej", wolność słowa jest czymś tak oczywistym, że nie podlega nawet dyskusji. Gdy ktoś starał się dotąd podważyć tę zasadę, zwykle były to kręgi związane z chrześcijanami, tym razem obrażeni poczuli się muzułmanie i dali temu wyraz w sposób dotąd niespotykany. W świecie Zachodu islamską reakcję na karykatury Mahometa przyjęto z trwogą i osłupieniem - w mediach dominował przekaz o fanatyzmie i niepohamowanej agresji wyznawców Allacha.
Sprawa karykatur spotkała się z ostrą reakcją Parlamentu Europejskiego. Eurodeputowani stwierdzili, że Arabowie nie mogą domagać się, by europejskie rządy wpływały na wolność słowa, nawet jeśli chodzi o krytykę religii. I tak samo jak Komisja Europejska zapewnili o pełnej solidarności z Duńczykami.
Mimo tego, iż w tej sprawie znaleźli się obrońcy wolności słowa, to jednak większość państw była przeciwna publikacji karykatur. Oto niektóre wypowiedzi na ten temat:

Wielka Brytania: "Przedruki karykatur były niepotrzebne, nie okazano wrażliwości, nie poszanowano innych, popełniono błąd" - mówił minister spraw zagranicznych Jack Straw.
Nowa Zelandia: "Bezsensownie obraźliwe" - tak opisał karykatury minister ds. negocjacji handlowych Jim Sutton.
Stany Zjednoczone: "Wzniecanie nienawiści religijnej czy etnicznej jest niedopuszczalne" - powiedziała Janelle Hironimus, urzędniczka z biura prasowego Departamentu Stanu.
Polska: "Wykroczono poza granice swobody wyrażania poglądów" - powiedział premier Kazimierz Marcinkiewicz.

Turcja przyjęła to dość spokojnie, chociaż doszło do niewielkich demonstracji, lecz taki kraj jak Irak zaleca duńskim żołnierzom ostrożność na terenie Azji. Pakistańczycy spalili flagę i kukłę Premiera Danii, a nawet jeden z obywateli Danii zaoferował 17 tys. dolarów za jego głowę. Turecki premier oświadczył, że karykatury są niemożliwym do zaakceptowania atakiem na wartości duchowe i pokazuje, że wolność słowa powinna zostać poddana ograniczeniom. Kraj ten, który w tej sprawie nic nie może zrobić, gdyż stara się o członkostwo w UE, a ta domaga się respektowania w pełni wolności słowa. Więc jeśli Turcja nie będzie przestrzegała praw nie zostanie jej członkiem.
4 lutego 2006 Polska dolała oliwy do ognia. Dziennik „Rzeczpospolita” przedrukował dwie z dwunastu karykatur (na jednej przedstawiono Mahometa apelującego do zamachowców-samobójców, by zaprzestali ataków, bo w niebie zabrakło już dla nich dziewic, na drugiej ukazono proroka z bombą w turbanie). Redaktor naczelny dziennika- Grzegorz Gauden napisał: "Zdecydowaliśmy się przedrukować te karykatury, bo całkowicie odrzucamy metody, do których odwołali się islamscy przeciwnicy publikacji. Wolności wypowiedzi trzeba bronić. Także wtedy, kiedy nie zgadzamy się z ich treścią."
Publikacja spotkała się z ostrą krytyką najwyższych władz państwowych, w tym premiera Kazimierza Marcinkiewicza oraz ministra spraw zagranicznych Stefana Mellera, którzy przeprosili muzułmanów za obrazę uczuć religijnych. Publikacje te potępili również inni politycy (m.in. Ryszard Czarnecki z Samoobrony, Adam Bielan z PiS, Wojciech Wierzejski z LPR i Ryszard Kalisz z SLD) oraz władze Kościoła katolickiego.
Nie wszyscy politycy są jednak zdania, że należało przepraszać za publikację, mimo iż większość z nich podkreśla niefortunność zamieszczenia karykatur, które wzbudziły ta wielki protest środowisk muzułańskich w całej Europie. Niektórzy z nich uważają, że szybkie przeprosiny rządu zamiast zapewnienia, że Polska nie dąży do eskalacji konfliktu, były błędem.
W obronie gazety wystąpił m.in. europoseł Bronisław Geremek, który uznał, że rząd nie powinien przepraszać, bo nie było za co. Zaznaczył, że wolność prasy jest wartością bardzo istotną i "państwo nie powinno się do tego wtrącać". Wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak powiedział: "Jestem daleki od potępienia, gazetę za to, że Polakom przybliżyła istotę całej sprawy".
Publikacji bronił także socjolog Ireneusz Krzemiński, który powiedział, że krytycyzm jest jedną z podstawowych cech europejskiej kultury, wliczając w to krytykę świętości.
Wielu komentatorów podkreślało, że obecny konflikt nie odbywa się pomiędzy cywilizacją Zachodu a islamem, lecz pomiędzy demokracją a muzułmańskimi fanatykami religijnymi.
Publicysta „Rzeczpospolitej” Krzysztof Gottesman wziął w obronę stanowisko swojej gazety: - „Nie możemy jednak zgodzić się na przypisywanie nam nieprawdziwych intencji: podsycania nienawiści religijnej i etnicznej. Nie chcieliśmy i nie chcemy nikogo poniżyć ani obrazić. Nie żywimy do nikogo nienawiści”.

W moim przekonaniu publikacja karykatur Mahometa w polskim dzienniku nie była rozsądnym działaniem. Trudno mi uwierzyć w tłumaczenia, że chodziło o solidarność w imię wolności słowa. Oczywiście wolność słowa jest dla medium niesłychanie istotna. Nie mniej jednak równie ważne są granice, w ramach których można posługiwać się wolnym słowem. Myślę, że w takich sytuacjach istotny jest po prostu takt, zdrowy rozsądek i działanie tak, by nie obrazić uczuć czy przekonań innych. Warsztat dziennikarza nakłada na niego też pewną odpowiedzialność za to, co robi.
Poza tym trzeba pamiętać, że w krajach muzułmańskich „wolna prasa” oznacza co innego, niż w Europie. W większości arabskich krajów wolność słowa jest ograniczona, a rząd wie, jakie informacje pojawią się następnego dnia w gazecie. Zatem niewykształcony muzułmanin, głęboko urażony tym, co Europa wyczynia z jego Prorokiem, wybiega na ulicę, podnosi kamień, a potem podpala ambasadę. Bo nic innego nie może zrobić. Bo tylko tak da ujście swojej emocji. Pozostanie w domu, przemilczenie tak potężnej zniewagi świadczyłoby o braku szacunku do Boga.

Podsumowując uważam, że media europejskie popełniły dwa błędy. Pierwszy popełniła gazeta duńska, publikując karykatury. Drugi natomiast popełniły gazety, które poszły jej śladem zakrywając się wolnością słowa, która nie ma nic do rzeczy jeśli chodzi o międzynarodowe konflikty pod groźbą, a nawet możliwością wywołania wojny.…...

Similar Documents

Premium Essay

The Preservation of Minstrel Ideas

...Minstrel Theater movement represented Black America a group of unsuited individuals in who were inferior to Whites, and maintained the social rules that the exploitation of Black people is justified. Combining negative preconceived notions with outrageous live portrayals, The Minstrel Theater Movement gave white people reason to believe that the ways of living for the created minstrel characters were the ways of living for all black people. The over exaggerations and fabricated images created in the late nineteenth and early twentieth centuries minstrel performances, encouraged expressions of fears and prejudgements by whites about how they believed black people truly behaved. The characters portrayed in the minstrel shows established caricatures that referred to commonly held white prejudices or mistaken cultural characteristics (Anderson, 17) . Minstrel shows iconized a representation of black people that white people became accustomed to seeing recreated in all instances where they would encounter them (Anderson, 17) . The images that most Americans already had of blacks were based on stereotypes . Either blacks were “a demonized group which had to be controlled by terror, or an idealized group of self-sacrificing “Uncle Toms” and “Mammy’s”; they were seen as embodying sexual potency and promiscuity secretly envied by whites, or they were represented as primitive, laughable clowns” (Herring, 3). Reality was ignored when realistic images and ideas were presented......

Words: 2332 - Pages: 10

Premium Essay

The Advent of Romanticism

...he depicted horrific scenes of the current events in his time that were true to life. The realism displayed so well in the facial expression of a maddening Saturn is so powerful these are some of the characteristics representative of Romanticism. This type of painting had not been done before. Throughout the course of his life and career, Goya moved from jovial and cheerful to deeply pessimistic and dark. Examining his paintings, drawings, etchings, and frescoes, this was clearly evident (Voorhies). Francisco de Goya has been referred to as the last of the old masters and the first of the moderns. The majority of his paintings and drawings are renowned for their authentically bold techniques and haunting caricature. Goya’s caricatures are a contrast to caricatures or characters that can be found in the literary works of Percy Bysshe Shelley. Percy Bysshe Shelley born in Field Place, near Horsham, West Sussex, Southern England, UK. He was the oldest of seven children (Lippitt 20). His first wife Harriet Westbrook drowned herself in mid-December 1816 after discovering his infidelity with Mary Wollstonecraft Godwin whom he married late December of 1816. Percy had a short-lived career in which he achieved great success. He was considered a vital English Romantic poet and was critically regarded among the finest of lyricists. Percy would perish shortly before his thirtieth birthday, but he would leave behind some of the greatest poems he had to offer, among them, the......

Words: 1810 - Pages: 8

Free Essay

Patriarchy and the Subjugation of the Feminine in Fairy Tales

...relation to a male partner,” allow patriarchy to “naturalize sexual identity, masking the cultural construction of the feminine, thereby continually reproducing women in a subordinate position.” (Ebert) While we can recognize the voice of patriarchy in the motifs of these time worn tales, it is specifically how these tales are assimilated by the unconscious that perpetuates and reinforces gender expectations and limitations. One of the prevailing representations of women in fairy tales is that of the triple goddess; the maiden, the mother and the crone. Perhaps a vestige of the oral lore when “wives’ tales” represented feminine conflicts from a feminine perspective, this archetype remains in fairy tales. The evolution of this icon is a caricature of the feminine, punctuated with exaggerated demeanors. The maidens are beautiful, kind, genteel, and as Gilbert and Gubar point out, “childlike docile and submissive.” (Gilbert and Gubar 292). An prime example is Grimm’s Snow White who at only seven years old is “as beautiful as the bright day and more beautiful than the queen herself.” (Tartar 83). The persecuted heroine must endure trials of character, temptations of the flesh and undue suffering at the hands of her tormentor the Queen. As is so often the case in fairy tales, we see the theme of woman against woman. Because the persecution is inflicted by a step-mother or similar caregiver, this is the conflict which drives the heroine from her family, delivered from......

Words: 1382 - Pages: 6

Premium Essay

Analysis of Jane Austen

...Discuss the ways in which Jane Austen uses caricature to ridicule or point out the faults of a rigid class system in characters such as Sir Walter, Mr. Woodhouse, and Mr. Collins. Extend your explanation of these character's personalities and goals to those of one or two of today's politicians. Are there parallels between Mr. Woodhouse, for example, and members of the Congress or Legislature? Explain your Answer. Jane Austen uses caricature to ridicule and to point out faults of the rigid class system of her day. We can look at Sir Walter Elliot from Persuasion, Austen’s last completed novel in 1816. Secondly poor old Mr. Woodhouse from Emma, written by Austen and published in 1815. Lastly Mr. Collins from Pride and Prejudice also written by Austen and published in 1813. Sir Walter Elliot at first read comes off as pompous and vain. After finishing the novel I cannot seem to change my view of him and probably with good reason. “He maintains personal qualities that are abhorrent to Austen's protagonists. Selfish and self-absorbed, he is unable to think past himself and his own immediate desires. Yet Sir Walter is not at all evil or ill inclined; rather, he is comically ridiculous, a caricature of the old, titled class” (SparkNotesEditors). Austen explains his vain character well in this one statement. “Vanity was the beginning and the end of Sir Walter Elliot's character; vanity of person and of situation. He had been remarkably handsome in his youth; and, at fifty-four...

Words: 1118 - Pages: 5

Free Essay

My Paper

...smell of apples got his attention. He pauses… faces the stall and places his basket on the floor. He was fascinated by| |its colors, of red and green… the smell of its fragrance… he imagines himself holding it, caressing, pressing tenderly, and slowly biting it… | | | |Somebody pushes him… its one from the crowd who’s in a hurry passing by the market. Three old women grabbed his attention. They are looking at the | |newspaper headline, with a photo of a woman, whose name appeared “Napoles”. “Gahaman, sakim, buwaya!” the oldest of them exclaimed. Beside her photo, is| |a caricature of an alligator… | | | |The people are extremely angry, they are mad… You could sense the feeling of hatred and anger into their blood, amidst the air. They look at the | |newspaper; as if they want to kill… if not only with the approaching ambulance… their attention will never be gone. | | ......

Words: 1036 - Pages: 5

Free Essay

Analysing Pictures

...characters, e. g. their appearance and body language (facial expressions, gestures, postures) Step 3: Analysis • Does the image transport a message/have an intended effect? • Which pictorial elements are used to get the message across/to produce the effect? • How do the different elements interact? Step 4: Evaluation • Do you think that the image is effective in getting the message to the target group? • Does it use suitable means for doing so? • What effect does the image have on you? 2. Photographs, paintings and drawings Pictures include drawings, paintings and photographs, but of course each of these categories can be specified further: Drawings: pencil/charcoal/ink drawing; portrait, caricature, cartoon, … Paintings: watercolour/oil painting; portrait, landscape painting, still-life, … Photographs: black and white/colour photograph, … Useful phrases: I. Describing positions i. in the middle/centre ii. at the top/bottom iii. on the left/right iv. in the top right-hand corner v. in the bottom left-hand corner vi. in the background/foreground Tip: When describing what people are doing in a picture, always use the present progressive: The woman on the left is entering a shop II. Describing pictures i. The picture shows/depicts/sends an indirect message/captures a key moment/makes an appeal … ......

Words: 800 - Pages: 4

Premium Essay

Exploring Caricaturs

...“Ethnic Notions:” Exploring Caricatures Racial formation is the process by which socio-historical designations of race are created and manipulated. When dealing with racial formation, one dominant group always has the power to impose racial definitions onto others. In America’s history, this one dominant group has been Caucasians. In the book, “Ethnic Notions,” Marlon Riggs explores the evolution of caricatures imposed on African Americans throughout the history, claiming the impact of such caricatures “did as much harm as any lynch mob.” In many ways, this claim speaks the truth. The mammy, sambo, pickaninny, zip coon, and uncle are a few important caricatures that prove white America’s innermost fears regarding race and white superiority. The mammy caricature is one that defeminizes African American women. Drawn as a smiling, hefty servant, her loyalty to her white owner’s family trumps that to her own children. The mammy was used as evidence of the “humanity” of slavery’s institution, for she was posited as content with her lowly position. This caricature reflects the fear of mixing races. By desexualizing African American women, like the mammy, then white men would then be less likely to become sexually involved with them. Many blues artists in the 1920s-30s stood up against the mammy caricature, such as Ma Rainey; her image stood to sexualize the mammy. The sambo caricature was depicted as a perpetual child, one who was incapable of living an......

Words: 769 - Pages: 4

Premium Essay

Black America

...America Kathleen Gorman Author Note This paper is being submitted on March 7, 20143, for Kathleen Gorman’s G380 Visions of America Since 1945 course. Shaping the Image of Black America Good Times originally aired on CBS in 1974. It was a black situation comedy focused on the daily lives, struggles, and hardships of a disadvantaged black family living in a Chicago housing project during the peak of the civil rights movement. Esther Rolle was cast as the matriarch, Florida Evans. The character had originated as a maid on the sitcom “Maude”. From analysis of the main characters in Good Times, there emerges a clearly exhibited grouping of a minstrel show ensemble. Every minstrel caricature is represented; the mammy, the brute, the promiscuous, exotic woman, the lazy son, the ‘mulatto’, and the pickaninny. There are no legitimate marked talents portrayed among the characters, except for J.J., whose inability to be taken seriously enough undermines any effort to benefit from his artistic talents. As Bodroghkozy (2012) observes, “Good Times waded into these troubled waters. As a comedy reaching a diverse audience, the show had to negotiate its representations with care in order, on the one hand, to circulate empowering messages about African Americans while, on the other hand, not to unduly discomfort more conservative white viewers, including those who might have seen the......

Words: 1007 - Pages: 5

Free Essay

Donne's "Language of Love" in Elegy Xix: "To His Mistress Going to Bed"

...referring to sexual intercourse as divine– a sacred act of love. Donne incorporates many religious references in his poem, seen above and in the next excerpt, as a means to justify their somewhat “immoral” act: …Thou Angel bringst with thee A heaven like Mahomets paradise… The speaker refers to his mistress as an “[a]ngel”, an agent of heaven, magnifying the beauty which she encompasses to the point where the speaker sees it as angelic. By doing this he epitomizes her to one of the highest religious ideals, drawing readers away from the “immoral” undertone that is underlies the poem. Donne reinforces this idea once more in simile by the speaker claiming that his mistress “[brings] with [her] [a] heaven like Mahomets paradise”. Mahomet’s, or Muhammad’s, paradise refers to a place of reward for Allah’s loyal followers, a home of eternal peace and bliss where martyrs receive virgins as rewards for their good deeds. Donne is conveying that the love she brings to the speaker is comparable to this pastiche of paradise, emphasizing that her virginity is seen as being a reward for his “labour”. Her rewarding him her virginity is displayed as an act of true love. Donne continues by allowing the speaker a chance to submit himself to his mistress: Licence my roving hands, and let them go, Before, behind, between, above, below. O my America! My new-found-land, My kingdom, safeliest when with one man mann’d. By Donne’s use of the word “licence”, he suggests......

Words: 1750 - Pages: 7

Premium Essay

Anthropology of Humor Assignment 1

...the white population, in order to keep blacks subservient after the freeing of the slaves, would implement a new type of Negro Humor, through minstrel shows, where they would paint their faces black and mock black behavior which was often a caricature of their own behavior. The most frequently made fun of aspects of black people was the mispronunciations. For example, in a popular White song called Jumpin’ Jim Crow, about an exaggerated stereotypical black man, the singer purposely misspells words like “scientific” as “skyentific,” which produced a great deal of humor among White audiences. In addition to providing a laugh or two for white audiences, it also perpetuated the stereotype of an uneducated black man into a reality for all black people. Minstrel shows became a popular theater art form in the mid 1800’s. Their purpose was much like that of Ben-Amos’s theory of Jewish humor, to differentiate oneself from the subject of ridicule to preserve one’s own position. The Minstrels, from the white perspective, patched up former guilt about slavery, meanwhile keeping whites separate and superior to African Americans. Around 1880, the white community had run its course with minstrel shows; this is when the stereotypical images and caricatures were then adopted by the black community in their own theaters, and the Chittlin’ Circuit was created. These performers took the white perception of the black man and amplified it for black audiences. Now, this seems very counterproductive......

Words: 2297 - Pages: 10

Free Essay

A Contextual Study Into Up the Duff

...manner. The text attempts to achieve this by providing an accurate depiction of the content of the book in order to draw on the attention of a target audience so that they may feel persuaded to read further. It is a collaborative effort of the use of semiotics, intertextuality and various forms of signs inherent throughout this text that produce the meaning behind what the text’s purpose is and what it is about. Inertexuality is inherent through this text as the various signs on the cover and the inner-text of the novel itself collaboratively shape the text and give it meaning. This is evident as the focal points of the text that signify the most meaning are the title in bold stating “Up the Duff’ which is a conventional sign and the caricature icon of a pregnant woman both of which draw on culturally specific humour. Each of these signs bring about humorous connotations; however, it is the subtitle stating ‘the real guide to pregnancy’ that suggests the innertext is not only slap-stick humour but also features a potential useful medical theme. According to Fiske (1990, 3), these signs are positioned to put emphasis on different aspects of the inner text, in a manner that creates underpinning discourses. These signs that frame the genre and meaning of the text, suggest that the content within the novel is a mixture of easy reading, humour and quinte essential medical tips that will assist in guiding a woman or family through pregnancy. Icons and conventional signs are used......

Words: 1334 - Pages: 6

Free Essay

Political Satire

...the media and behave in an appropriate manner so as to maintain a good political image. Political cartoons pick the most grotesque and conspicuous features of the leader or party and put them on public display. In doing so, political cartoons directly attack the image of politicians or highlight their strong points. Thus, skillful politicians must be in a position to protect and adapt in order to gain enough votes from the public and get elected. In most cases, satirists make use of well-known political images so the massage cannot be misinterpreted (Bigi & Bonera 150). The Role of Satire, Caricature and Cartoons Due to the serious nature of politics, the use of caricature, cartoons, and satire has played a big role to ease the tension and make politics more enjoyable and fun, but still post the same serious headlines on daily newspapers. Political cartoons use satire and caricature to make the images of their subject more humorous and easily recognizable, thus attracting instant attention of the viewers. For example, the cartoons on President Bush emphasized on his small ‘dumbo’ eyes and pointy nose. One glance at the cartoon and anyone would recognize Bush’s image in it. Some political cartoons are meant to insult selected political leaders depending on their images to the public (Bal & Pierre 230). The ideas and messages expressed by the cartoons normally reflect the artist’s views. Thus they are commonly referred to as editorial cartoons. An editorial......

Words: 3053 - Pages: 13

Free Essay

Me Yaya

...eye units. See where the letter N is in the drawing? Then the mouth line is distant one eye unit from the nose line. So the mouth line is in face three eye units from the eye line. Ears are approximately two eye units long and are positioned at the sides of the head right at the middle of the oval. How to draw eyes Cartoon coloring pages How to draw Flames Disney Characters drawing Pencil Drawing How to draw Sonic Drawing Cartoons How to draw a Koi Fish Drawing Tutorials How to draw an evil clown Drawing Software How to draw Angels- Drawing Tablets Drawing Animals Drawing Monsters Demons How to draw an Evil Skull Drawing Cartoons How to draw a Puppy Coloring Pages How to draw a Rose Caricature Drawing How to draw Batman Drawing Supplies How to draw SpongeBob Painting Techniques How to draw a fun Community Drawings GrimReaper How to draw a Dolphin Our RSS Feed How to draw Angel wings Our RSS Feed http://www.drawing-factory.com/how-to-draw-faces.html 2/8 11/9/2014 How to draw faces | Drawing Factory PROMOTION/ADVERTISING OPPORTUNITIES Are you seeking to promote a product related to art and Drawing? Are you a webmaster with a website on the subject of art seeking to publicize and promote your site? The Drawing Factory could help you! Follow the links to discover how. PROMOTE YOUR WEBSITE >>> ADVERTISE WITH US >>> SUBSCRIBE TO OUR NEWSLETTER Email How to draw faces...

Words: 1380 - Pages: 6

Free Essay

Twain Lowest Animal W Annotating

...hypocritical about human behavior, given that we are “the Religious Animal”? (Make sure to explain why Twain’s examples/argument is ironic.) What does Twain find ironic and hypocritical about human behavior, given that we are “the Religious Animal”? (Make sure to explain why Twain’s examples/argument is ironic.) 14 Man is the Religious Animal. He is the only Religious Animal. He is the only animal that has the True Religion--several of them. He is the only animal that loves his neighbor as himself, and cuts his throat if his theology isn’t straight. He has made a graveyard of the globe in trying his honest best to smooth his brother’s path to happiness and heaven. He was at it in the time of the Caesars, he was at it in Mahomet’s time, he was at it in the time of the Inquisition, he was at it in France a couple of centuries, he was at it in England in Mary’s day, he has been at it ever since he first saw the light, he is at it today in Crete--he will be at it somewhere else tomorrow. The higher animals have no religion. And we are told that they are going to be left out, in the Hereafter. I wonder why? It seems questionable taste. What does Twain find ironic about describing humans as “the Reasoning Animal”? What does Twain find ironic about describing humans as “the Reasoning Animal”? 15 Man is the Reasoning Animal. Such is the claim. I think it is open to dispute. Indeed, my experiments have proven to me that he is the......

Words: 2783 - Pages: 12

Free Essay

The Politics of Art Throughout History

...general public. Propaganda art usually supports some cause or agenda, and sometimes acts a coercive tool to get people to support that cause. More often than not the cause or agenda portrayed in Propaganda art is driven by a government or political power figure. Protest art is some ways is almost anti-Propaganda art, in that it is usually a response by the general public to some form of government action that the artist views as tyrannical. Protest art usually, but not always portrays some sort of message of freedom, and liberty. Satire uses humor to make a point. Many times some form is dichotomy surrounding a subject is illustrated to highlight some point other point about the subject. Absurdities are also used for the same purpose, caricatures and cartoons are good examples of this concept. “Artists do not create in a vacuum, they are indisputably coupled to the society and times in which they work. It may well be that an artist can realize aesthetic triumphs while ignoring society, but willful unconcern regarding social matters is also a political position.” [ (Vallen, 2004) ] Byzantine Art as Propaganda (547 AD) [ (?) ] Much of the artwork prior to the Renaissance typically fits into the Sociopolitical Art category. During this time period, very few people knew how to read, and most of the scholars were connected to the church. The church either directly or indirectly controlled most of the money, and flow of political and scientific ideas. It used art as a method......

Words: 2165 - Pages: 9